0402L100SLKR
0402L100SLKR
Part Number
0402L100SLKR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 1.0A 6V 0402
Data sheet
0402L100SLKR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
0402L100SLKR
Comments
    0402L100SLKR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, LoRho
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip200 ms
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max6V
    Package / Case0402 (1005 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Current - Trip (It)2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)30 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)250 mOhms