0603L001/60YR
0603L001/60YR
Part Number
0603L001/60YR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 60V 10MA 0603
Data sheet
0603L001/60YR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
0603L001/60YR
Comments
    0603L001/60YR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 0603L
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip1 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max60V
    Package / Case0603 (1608 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Current - Trip (It)50 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)10 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)15 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)100 Ohms