0603L175SLYR
0603L175SLYR
Part Number
0603L175SLYR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 0603
Data sheet
0603L175SLYR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
0603L175SLYR
Comments
    0603L175SLYR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, LoRho
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip600 ms
    Current - Max50 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max6V
    Package / Case0603 (1608 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
    Current - Trip (It)3.5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.75 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)5 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)60 mOhms