0805L075WR
0805L075WR
Part Number
0805L075WR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 6V 750MA 0805
Data sheet
0805L075WR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
0805L075WR
Comments
    0805L075WR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 0805L
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip200 ms
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max6V
    Package / Case0805 (2012 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
    Size / Dimension0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
    Current - Trip (It)1.5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)750 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)90 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)350 mOhms