0805L110WR
0805L110WR
Part Number
0805L110WR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.1A 0805
Data sheet
0805L110WR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
0805L110WR
Comments
    0805L110WR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 0805L
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip100 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max6V
    Package / Case0805 (2012 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
    Size / Dimension0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
    Current - Trip (It)2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)160 mOhms