0ZCG0125FF2C
0ZCG0125FF2C
Part Number
0ZCG0125FF2C
Manufactures
Bel Fuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.25A 1812
Data sheet
0ZCG0125FF2C.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
0ZCG0125FF2C
Comments
    0ZCG0125FF2C Specifications
    Series0ZCG
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip400 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max6V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)2.5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.25 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)140 mOhms