1.5SMCJ51C
1.5SMCJ51C
Part Number
1.5SMCJ51C
Manufactures
Diotec Semiconductor
Description
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMC
Data sheet
1.5SMCJ51C.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
1.5SMCJ51C
Comments
    1.5SMCJ51C Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-50°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMC/DO-214AB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)56.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp91.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.5A