112KD20J
112KD20J
Part Number
112KD20J
Manufactures
Yageo
Description
MOV DISC 20MM,1100V 10KA, BULK
Data sheet
112KD20J.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
112KD20J
Comments
    112KD20J Specifications
    Series20D
    RoHSRoHS
    Energy620J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge10 kA
    Maximum AC Volts680 V
    Maximum DC Volts895 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.21 kV
    Varistor Voltage (Min)990 V
    Varistor Voltage (Typ)1.1 kV
    Capacitance @ Frequency360 pF @ 1 kHz