1206L050/24WR
1206L050/24WR
Part Number
1206L050/24WR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 24V 500MA 1206
Data sheet
1206L050/24WR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
1206L050/24WR
Comments
    1206L050/24WR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 1206L
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip100 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max24V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
    Size / Dimension0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)1 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)500 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)150 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)750 mOhms