1206L260/12SLYR
1206L260/12SLYR
Part Number
1206L260/12SLYR
Description
PTC RESET FUSE 2.6A 12V 1206
Data sheet
1206L260/12SLYR.pdf
Delivery Services
1206L260/12SLYR
Comments
    1206L260/12SLYR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, LoRho
    Lead Spacing-
    Time to Trip4 s
    Current - Max50 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max12V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
    Size / Dimension0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)55 mOhms