1206L350/12SLWR
1206L350/12SLWR
Part Number
1206L350/12SLWR
Description
PTC RESET FUSE 3.5A 12V 1206
Data sheet
1206L350/12SLWR.pdf
Delivery Services
1206L350/12SLWR
Comments
    1206L350/12SLWR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, LoRho
    Lead Spacing-
    Time to Trip5 s
    Current - Max50 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max12V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)7 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)20 mOhms