1210L500/12SLWR
1210L500/12SLWR
Part Number
1210L500/12SLWR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 5.0A 12V 1210
Data sheet
1210L500/12SLWR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
1210L500/12SLWR
Comments
    1210L500/12SLWR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, LoRho
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip2 s
    Current - Max50 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max12V
    Package / Case1210 (3225 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
    Size / Dimension0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
    Current - Trip (It)10 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)12 mOhms