1338AC-18SRGI
1338AC-18SRGI
Part Number
1338AC-18SRGI
Manufactures
Renesas Electronics America Inc
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC
Data sheet
1338AC-18SRGI.pdf
Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Delivery Services
1338AC-18SRGI
Comments
    1338AC-18SRGI Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    TypeClock/Calendar
    FeaturesLeap Year, NVSRAM, Square Wave Output
    InterfaceI²C, 2-Wire Serial
    Date FormatYY-MM-DD-dd
    Memory Size56B
    Part StatusObsolete
    Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Voltage - Supply1.8V ~ 5.5V
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Supplier Device Package16-SOIC
    Voltage - Supply, Battery1.3V ~ 3.7V
    Current - Timekeeping (Max)2µA @ 3.3V