142KD20-F
142KD20-F
Part Number
142KD20-F
Manufactures
Yageo
Description
MOV DISC 20MM,1400V 6.5KA, BULK
Data sheet
142KD20-F.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
142KD20-F
Comments
    142KD20-F Specifications
    Series20D
    RoHSRoHS
    Energy532J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts880 V
    Maximum DC Volts1.14 kV
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.54 kV
    Varistor Voltage (Min)1.26 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.4 kV
    Capacitance @ Frequency340 pF @ 1 kHz