15SQ045-3G
15SQ045-3G
Part Number
15SQ045-3G
Manufactures
Diotec Semiconductor
Description
SCHOTTKY D5.4X7.5 45V 15A
Data sheet
15SQ045-3G.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
15SQ045-3G
Comments
    15SQ045-3G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseP600, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageP600
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr300 µA @ 45 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45 V
    Current - Average Rectified (Io)15A
    Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530 mV @ 15 A