162KD14-F
162KD14-F
Part Number
162KD14-F
Manufactures
Yageo
Description
MOV DISC 14MM,1600V 4.5KA, BULK
Data sheet
162KD14-F.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
162KD14-F
Comments
    162KD14-F Specifications
    Series14D
    RoHSRoHS
    Energy243J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 14mm
    Current - Surge4.5 kA
    Maximum AC Volts1 kV
    Maximum DC Volts1.28 kV
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.76 kV
    Varistor Voltage (Min)1.44 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.6 kV
    Capacitance @ Frequency140 pF @ 1 kHz