16R135BU
16R135BU
Part Number
16R135BU
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.35A RADIAL
Data sheet
16R135BU.pdf
Delivery Services
16R135BU
Comments
    16R135BU Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, USBR
    Ratings-
    Part StatusObsolete
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip4.5 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)2.7 A
    Height - Seated (Max)0.532" (13.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.35 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)40 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)120 mOhms