16R1400GH
16R1400GH
Part Number
16R1400GH
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL
Data sheet
16R1400GH.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
16R1400GH
Comments
    16R1400GH Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 16R
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip9 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.925" L x 0.138" W (23.50mm x 3.50mm)
    Current - Trip (It)23.8 A
    Height - Seated (Max)1.098" (27.90mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)14 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2.6 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)6.4 mOhms