16R300GPR
16R300GPR
Part Number
16R300GPR
Description
PTC RESET FUSE 16V 3A RADIAL
Data sheet
16R300GPR.pdf
Delivery Services
16R300GPR
Comments
    16R300GPR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 16R
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip1 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.280" L x 0.118" W (7.10mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)5.1 A
    Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)38 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)97.5 mOhms