16R500GPR
16R500GPR
Part Number
16R500GPR
Description
PTC RESET FUSE 16V 5A RADIAL
Data sheet
16R500GPR.pdf
Delivery Services
16R500GPR
Comments
    16R500GPR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 16R
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip2 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.409" L x 0.118" W (10.40mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)8.5 A
    Height - Seated (Max)0.563" (14.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)15 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)34 mOhms