16R600GDR
16R600GDR
Part Number
16R600GDR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 16V 6A RADIAL
Data sheet
16R600GDR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
16R600GDR
Comments
    16R600GDR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 16R
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusObsolete
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip3.3 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.421" L x 0.118" W (10.70mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)10.2 A
    Height - Seated (Max)0.673" (17.10mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)10 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)28 mOhms