1808Y0500224MXR
1808Y0500224MXR
Part Number
1808Y0500224MXR
Manufactures
Knowles Syfer
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1808
Data sheet
1808Y0500224MXR.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
1808Y0500224MXR
Comments
    1808Y0500224MXR Specifications
    SeriesFlexiCap™
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesSoft Termination
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance0.22 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsBoardflex Sensitive
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1808 (4520 Metric)
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C