1812L050/60MR-A
1812L050/60MR-A
Part Number
1812L050/60MR-A
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 60V 500MA 1812
Data sheet
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
1812L050/60MR-A
Comments
    1812L050/60MR-A Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 1812L
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip150 ms
    Current - Max10 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max60V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)1 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)500 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)150 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)1 Ohms