1812L110/16DR
1812L110/16DR
Part Number
1812L110/16DR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.1A 1812
Data sheet
1812L110/16DR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
1812L110/16DR
Comments
    1812L110/16DR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 1812L
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip300 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max16V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)1.95 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)60 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)180 mOhms