1812L110/24DR
1812L110/24DR
Part Number
1812L110/24DR
Description
PTC RESET FUSE 24V 1.1A 1812
Data sheet
1812L110/24DR.pdf
Delivery Services
1812L110/24DR
Comments
    1812L110/24DR Specifications
    Lead Spacing-
    Time to Trip500 ms
    Current - Max20 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max24V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.042" (1.07mm)
    Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
    Current - Trip (It)1.95 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)60 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)200 mOhms