1812L260/16MR
1812L260/16MR
Part Number
1812L260/16MR
Description
PTC RESET FUSE 16V 2.6A 1812
Data sheet
1812L260/16MR.pdf
Delivery Services
1812L260/16MR
Comments
    1812L260/16MR Specifications
    Lead Spacing-
    Time to Trip5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max16V
    Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
    Size / Dimension0.186" L x 0.131" W (4.72mm x 3.33mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)15 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)50 mOhms