182KD20-F
182KD20-F
Part Number
182KD20-F
Manufactures
Yageo
Description
MOV DISC 20MM,1800V 6.5KA, BULK
Data sheet
182KD20-F.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
182KD20-F
Comments
    182KD20-F Specifications
    Series20D
    RoHSRoHS
    Energy625J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts1.1 kV
    Maximum DC Volts1.465 kV
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)1.98 kV
    Varistor Voltage (Min)1.62 kV
    Varistor Voltage (Typ)1.8 kV
    Capacitance @ Frequency320 pF @ 1 kHz