2016L100PR
2016L100PR
Part Number
2016L100PR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 15V 1.1A 2016
Data sheet
2016L100PR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
2016L100PR
Comments
    2016L100PR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 2016L
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip500 ms
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max15V
    Package / Case2016 (5041 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
    Size / Dimension0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)100 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)400 mOhms