250S130-RBDR
250S130-RBDR
Part Number
250S130-RBDR
Description
PTC RESET FUSE 60V 130MA 2SMD
Data sheet
250S130-RBDR.pdf
Delivery Services
250S130-RBDR
Comments
    250S130-RBDR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 250S
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip700 ms
    Current - Max3 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max60V (250V Int)
    Package / Case2-SMD
    Thickness (Max)0.146" (3.70mm)
    Size / Dimension0.370" L x 0.291" W (9.40mm x 7.40mm)
    Current - Trip (It)260 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)130 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)9 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)20 Ohms