2920L400/15MR-A
2920L400/15MR-A
Part Number
2920L400/15MR-A
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC 15V POLYFUSE SMD 2920 4.0A
Data sheet
2920L400/15MR-A.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
2920L400/15MR-A
Comments
    2920L400/15MR-A Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 2920L
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip4 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max15V
    Package / Case2920 (7351 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
    Size / Dimension0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
    Current - Trip (It)8 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)4 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)10 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)40 mOhms