30R250UPR
30R250UPR
Part Number
30R250UPR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 30V 2.5A RADIAL
Data sheet
30R250UPR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
30R250UPR
Comments
    30R250UPR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 30R
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.118" (3.00mm)
    Time to Trip10.3 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)20 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)70 mOhms