30R500UMR
30R500UMR
Part Number
30R500UMR
Description
PTC RESET FUSE 30V 5A RADIAL
Data sheet
30R500UMR.pdf
Delivery Services
30R500UMR
Comments
    30R500UMR Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip14.5 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)10 A
    Height - Seated (Max)1.008" (25.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)10 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)50 mOhms