30R900UMR
30R900UMR
Part Number
30R900UMR
Description
PTC RESET FUSE 30V 9A RADIAL
Data sheet
30R900UMR.pdf
Delivery Services
30R900UMR
Comments
    30R900UMR Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip20 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.950" L x 0.120" W (24.10mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)18 A
    Height - Seated (Max)1.244" (31.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)9 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)5 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)20 mOhms