358C1600B3C2T
358C1600B3C2T
Part Number
358C1600B3C2T
Manufactures
CTS-Frequency Controls
Description
XTAL OSC VCXO 160.0000MHZ HCMOS
Data sheet
358C1600B3C2T.pdf
Delivery Services
358C1600B3C2T
Comments
    358C1600B3C2T Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series358C
    RoHSRoHS
    TypeVCXO
    OutputHCMOS
    Ratings-
    FunctionEnable/Disable
    Frequency160 MHz
    Base ResonatorCrystal
    Package / Case6-SMD, No Lead
    Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Voltage - Supply2.5V
    Frequency Stability±50ppm
    Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 70°C
    Current - Supply (Max)65mA
    Absolute Pull Range (APR)±50ppm