38104-E018-E00FL
38104-E018-E00FL
Part Number
38104-E018-E00FL
Manufactures
3M
Description
CONN SELF MATING 4POS IDC 18AWG
Data sheet
38104-E018-E00FL.pdf
Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Delivery Services
38104-E018-E00FL
Comments
    38104-E018-E00FL Specifications
    SeriesPower Clamp, 381
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    FeaturesClosed End
    Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
    Wire Gauge18 AWG
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    Contact TypeNon-Gender Specific
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeSelf Mating
    Contact FinishGold
    Fastening TypeLatch Lock
    Number of Rows1
    Cable TerminationIDC
    Number of Positions4
    Contact Finish Thickness8.00µin (0.203µm)
    38104-E018-E00FL FAQ
    1. How to order 38104-E018-E00FL on Kimter Electronics?
    3. Are the 38104-E018-E00FL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 38104-E018-E00FL?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    38104-E018-E00FL Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufactures Stock Description View
    3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    89134-0001 89134-0001 89134-0001 3M 5000 CONN RCPT 34P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    M50-3300542 M50-3300542 M50-3300542 Harwin Inc. 5000 CONN RCPT 10POS IDC 30AWG GOLD View
    89150-0101 89150-0101 89150-0101 3M 5000 CONN RCPT 50P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 50POS IDC GOLD View
    89124-0101 89124-0101 89124-0101 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    89124-0001 89124-0001 89124-0001 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    38104-E018-E00FL Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.