60R025XU
60R025XU
Part Number
60R025XU
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 60V 250MA RADIAL
Data sheet
60R025XU.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
60R025XU
Comments
    60R025XU Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 60R
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip2.5 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)500 mA
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)250 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.25 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)3 Ohms