72R075XPR
72R075XPR
Part Number
72R075XPR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 72V 750MA RADIAL
Data sheet
72R075XPR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
72R075XPR
Comments
    72R075XPR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 72R
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip6.3 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.402" Dia x 0.122" T (10.20mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)1.5 A
    Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)750 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)250 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)600 mOhms