72R090XPR
72R090XPR
Part Number
72R090XPR
Description
PTC RESET FUSE 72V 900MA RADIAL
Data sheet
72R090XPR.pdf
Delivery Services
72R090XPR
Comments
    72R090XPR Specifications
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip7.2 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.441" Dia x 0.122" T (11.20mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)1.8 A
    Height - Seated (Max)0.622" (15.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)900 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)200 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)470 mOhms