72R160XMR
72R160XMR
Part Number
72R160XMR
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.6A RADIAL
Data sheet
72R160XMR.pdf
Delivery Services
72R160XMR
Comments
    72R160XMR Specifications
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip11.4 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.600" Dia x 0.122" T (15.24mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)3.2 A
    Height - Seated (Max)0.850" (21.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)90 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)220 mOhms