72R250XMR
72R250XMR
Part Number
72R250XMR
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 72V 2.5A RADIAL
Data sheet
72R250XMR.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
72R250XMR
Comments
    72R250XMR Specifications
    SeriesPOLY-FUSE®, 72R
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip15.6 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.785" Dia x 0.122" T (19.93mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)1.032" (26.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)130 mOhms