74F112SJ.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | 74F |
| RoHS | RoHS |
| Type | JK Type |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Output Type | Complementary |
| Part Status | Obsolete |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Clock Frequency | 105 MHz |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Input Capacitance | - |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SOP |
| Current - Quiescent (Iq) | 19 mA |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 6.5ns @ 5V, 50pF |