74F169SC.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | 74F |
| RoHS | RoHS |
| Reset | - |
| Timing | - |
| Direction | Up, Down |
| Count Rate | 90 MHz |
| Logic Type | Binary Counter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |