74F283SC.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | 74F |
| RoHS | RoHS |
| Logic Type | Binary Full Adder with Fast Carry |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 4 |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supply Voltage | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |