74F377PC.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | 74F |
| RoHS | RoHS |
| Type | D-Type |
| Function | Standard |
| Output Type | Non-Inverted |
| Part Status | Obsolete |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Clock Frequency | 130 MHz |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Input Capacitance | - |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Quiescent (Iq) | 48 mA |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |