74HC4053D-Q100,118
74HC4053D-Q100,118
Part Number
74HC4053D-Q100,118
Manufactures
Nexperia USA Inc.
Description
IC MUX/DEMUX TRPL 2CH 16SOIC
Data sheet
74HC4053D-Q100,118.pdf
Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Delivery Services
74HC4053D-Q100,118
Comments
    74HC4053D-Q100,118 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesAutomotive, AEC-Q100
    RoHSRoHS
    Crosstalk-60dB @ 1MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    -3db Bandwidth170MHz
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Switch CircuitSPDT
    Charge Injection-
    Number of Circuits3
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Supplier Device Package16-SO
    On-State Resistance (Max)120Ohm
    Voltage - Supply, Dual (V±)±1.5V ~ 5V
    Switch Time (Ton, Toff) (Max)31ns, 29ns
    Voltage - Supply, Single (V+)2V ~ 10V
    Current - Leakage (IS(off)) (Max)100nA
    Multiplexer/Demultiplexer Circuit2:1
    Channel Capacitance (CS(off), CD(off))3.5pF
    Channel-to-Channel Matching (ΔRon)6Ohm