74V1G80CTR.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
|---|---|
| Series | 74V |
| RoHS | RoHS |
| Type | D-Type |
| Function | Standard |
| Output Type | Inverted |
| Part Status | Obsolete |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Clock Frequency | 180 MHz |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Input Capacitance | 4 pF |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | SOT-323-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8ns @ 5V, 50pF |