820524211B
820524211B
Part Number
820524211B
Manufactures
Würth Elektronik
Description
DISK VARISTOR STANDARD 20MM; 420
Data sheet
820524211B.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
820524211B
Comments
    820524211B Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy344J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 20mm
    Current - Surge6.5 kA
    Maximum AC Volts420 V
    Maximum DC Volts560 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)748 V
    Varistor Voltage (Min)612 V
    Varistor Voltage (Typ)680 V
    Capacitance @ Frequency570 pF @ 1 kHz