A3E-44D-2R(41)
A3E-44D-2R(41)
Part Number
A3E-44D-2R(41)
Manufactures
Hirose Electric Co Ltd
Description
CONN RECEPT IDC 44POS 2MM
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Delivery Services
A3E-44D-2R(41)
Comments
    A3E-44D-2R(41) Specifications
    SeriesA3E
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.079" (2.00mm)
    FeaturesFeed Through, Polarizing Key
    Wire TypeRibbon Cable
    Wire Gauge-
    Part StatusActive
    Row Spacing0.079" (2.00mm)
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeReceptacle
    Contact FinishGalvanized
    Fastening TypeFriction Lock
    Number of Rows2
    Cable TerminationIDC
    Number of Positions44
    Contact Finish Thickness-
    A3E-44D-2R(41) FAQ
    1. How to order A3E-44D-2R(41) on Kimter Electronics?
    3. Are the A3E-44D-2R(41) price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A3E-44D-2R(41)?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    A3E-44D-2R(41) Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufactures Stock Description View
    3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    89134-0001 89134-0001 89134-0001 3M 5000 CONN RCPT 34P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    M50-3300542 M50-3300542 M50-3300542 Harwin Inc. 5000 CONN RCPT 10POS IDC 30AWG GOLD View
    89150-0101 89150-0101 89150-0101 3M 5000 CONN RCPT 50P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 50POS IDC GOLD View
    89124-0101 89124-0101 89124-0101 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    89124-0001 89124-0001 89124-0001 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    A3E-44D-2R(41) Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.