AA-027-12-22-00-00
AA-027-12-22-00-00
Part Number
AA-027-12-22-00-00
Manufactures
Laird Thermal Systems, Inc.
Description
THERMOELECT ASSY AIR-AIR 28.5W
Data sheet
AA-027-12-22-00-00.pdf
Category
Thermal - Thermoelectric, Peltier Assemblies
Delivery Services
AA-027-12-22-00-00
Comments
    AA-027-12-22-00-00 Specifications
    SeriesTunnel
    RoHSRoHS
    Weight2.2 lbs (997.9 g)
    Current3.1 A
    Voltage12 V
    Part StatusActive
    Fan LocationCold Side / Warm Side
    Power - Input37.2 W
    Power - Cooling28.5 W
    Heat Transfer TypeAir to Air
    Dimensions - Overall107mm L x 84mm W x 138.2mm H
    Operating Temperature-10°C ~ 39°C