AAC050-24-22-00-00
AAC050-24-22-00-00
Part Number
AAC050-24-22-00-00
Manufactures
Laird Thermal Systems, Inc.
Description
THERMOELECT ASSY AIR-AIR 49W
Data sheet
AAC050-24-22-00-00.pdf
Category
Thermal - Thermoelectric, Peltier Assemblies
Delivery Services
AAC050-24-22-00-00
Comments
    AAC050-24-22-00-00 Specifications
    SeriesCascade
    RoHSRoHS
    Weight6.0 lbs (2.7 kg)
    Current4.7 A
    Voltage24 V
    Part StatusActive
    Fan LocationCold Side / Warm Side
    Power - Input113 W
    Power - Cooling49 W
    Heat Transfer TypeAir to Air
    Dimensions - Overall230mm L x 122mm W x 151mm H
    Operating Temperature-10°C ~ 47°C